وبلاگ گز اصفهان

مواد تشکیل دهنده بهترین گز اصفهان و ویژگی های آن

بهترین گز اصفهان مواد تشکیل دهنده بهترین گز اصفهان و ویژگی های آن

در پخت بهترین گز اصفهان چه موادی استفاده می شود ؟

مدت زمان پخت بهترین  گز اصفهان  بسیار طولانی است که حدود ۸  ساعت می باشد و به علت دارا بودن درصد قابل توجهی سفیده تخم مرغ در ترکیب مواد اولیه، سرشار از منابع پروتئینی است و همچنین به علت دارا بودن درصد قابل توجهی مغزهاي مفید و مغزي مثل پسته و بادام سرشار از مواد آلی، ویتامین ها و مواد معدنی است.

گز سوغات اصلی اصفهان است و در تمام استان های ایران طرفدار خاص خود را دارد . گز شُهرت با تاریخچه نچندان طولانی با نیرو و پرسنل بسیار جوان توانسته سهم بسیاری از بازار را به خود اختصاص دهد  و این رویه به دلیل کیفیت بسار بالا و قیمت مناسب است .

برای تهیه گز از شکر، سفیده تخم مرغ، مغز بادام و پسته و هل و گلاب استفاده می‌شود.

مواد اولیه مورد استفاده در تولید بهترین گز اصفهان

آب : آب مورد استفاده در تهیه گز باید آب آشامیدنی بوده و ویژگی آب آشامیدنی باید مطابق با استاندارد ملی ایران باشد.

بهترین گز اصفهان شکر

شکر: نام تجاري آن شکر و نام علمی آن ساکاروز می باشد. شکر مادهاي است خوراکی و شیرین که از دانه هاي ریز بلوري تشکیل شده است و به رنگ سفید و یا قهوه اي دیده می شود. شکر از عصاره ي نیشکر و یا چغندر قند به دست میآید. مرغوب ترین آن شکر شهرکرد است

گلوکز مایع : یکی از قند هاي مونو ساکاریدي (تک قندي ) است که به آن قند ذرت ، دکستروز و سرولوز نیز گفته می شود فرمول عمومی آن C6H12O6 است و به خوبی در آب حل می شود. گلوکز را می توان به صورت صنعتی از نشاسته ذرت ،گندم و یا سیب زمینی توسط یک اسید معدنی رقیق در مجاورت دما و یا به کمک آنزیم تهیه کرد . شربت گلوکز به طور گسترده در صنایع شیرینی و قنادي به کارمی رود. از این ماده به طور عمده جهت جلوگیري از کریستاله شدن محصول نهایی استفاده می شود. گلوکز علاوه بر این که موجب نگهداري طعم و بوي مطبوع محصول می شود، باعث تعدیل طعم شیرینی زیاد می گردد. رنگ گلوکز شفاف با ۵/۵-۵/۴:PH و بریکس ۸۴-۸۰ درصد می باشد.

آرد: از آرد نول که بسیار نرم ،سفید و از گندم بدست می آید در تولید گز استفاده می شود . قبلاً از آرد برنج هم استفاده می شد. از آرد به عنوان پوشش در بسته بندي گز استفاده می شود.بعد از پخت نهایی و برای جلوگیری از چسبندگی گز به تجهیزات.

بهترین گز اصفهان سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ : سفیده تخم مرغ مقداري زیادي پروتئین دارد بنابراین ارزش غذایی آن بسیار بالا است . سفیده برخلاف زرده چربی بسیارکمی دارد.بسیاری از تولید کنندگان به صورت ثنتی از سفیده استفاده میکنند که باعث ایجاد آلودگی فراوان در گز میشود . این مواد را به صورت هموژونیزه باید خرید ،نگهداری و استفاده کرد

بید مشک : گیاهی است از نژاد بید که اندازه آن از بید معمولی کوچک تر ولی سنبله هاي آن داراي اسانس معطري هستند. اسانسی از این گیاه گرفته می شود بنام عرق بید مشک هم براي معطر کردن و هم داراي خواص دارویی است.

گزانگبین :  گزانگبین در منابع مختلف تحت عناوین گز خوانسار، انگبین گون، ترنجبین اصفهان و شهد پارسی نام برده شده است. طبق استاندارد شماره ۲۶۱۹  انگبین گون از نظر شیمیایی نوعی مان (manna)  محسوب می شود که توسط حشره پسیل گز و در اثر تغذیه آن از شیره گیاه گون به طور طبیعی یا تیغ زدن به وسیله انسان گزی با نام  Astragalus adscendens حاصل می شود.

بهترین گز اصفهان خواص پسته در گز اصفهان

پسته : پسته داراي مواد غذایی فراوانی است و بنابراین براي تقویت بیماران و اشخاص ضعیف مناسب است. پسته آفت هاي متعددي دارد که مهم ترین آنها آلوده شدن به کپک آسپرژیلوس است که سم خطرناکی به نام آفلاتوکسین تولید می کند و این سم سرطان زا است. درهنگام خرید پسته تازه به رنگ پوسته آن توجه کنید و از مصرف پسته هایی که پوسته خارجی آنها سیاه شده خودداري کنید، زیرا سیاهی به تدریج داخل مغز پسته نفوذ می کند. براي جلوگیري ازآلودگی قارچی بهتر است پسته را در بسته بندي مناسب و در فریزر نگهداري کرد.

گلاب : گلاب از تقطیر گل محمدي به دست می آید که از نظر عطر در میا ن سایر گل ها ممتاز است و خواص درمانی فراوانی دارد و براي ایجاد عطر و بو در شیرنی گز مورد استفاده قرار می گیرد. گلاب مورد استفاده باید داراي کد بهداشتی از اداره نظارت باشد .

تر نجبین: ترنجبین یک نوع افزودنی طبیعی است که در تولید گز استفاده می شود، در تسکین سرفه موثر است، خاصیت ضد عفونی داشته و میکروب را از بین می برد. ترنجبین حاوي ترکیبات قندي مختلفی چون گلوکز، سا کاروز و تري ساکارید است که به راحتی در آب حل می شود.

بهترین گز اصفهان عسل

عسل : عسل یک ماده مقوي بوده که توسط زنبور عسل از شهد گیاهان درست می شود و از عسل به عنوان یکی از مواد اولیه براي ایجاد شرینی و طعم در گز استفاده می شود.

شیرخشت : نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان میدهد استفاده از عصاره گیاه دارویی شیرخشت اثر مطلوبی بربهبود نوزادان مبتلا به زردي دارد و به علاوه طعم و عطر مطلوبی ایجاد می کند.

بهترین گز اصفهان آیا گز اصفهان خاصیت درمانی دارد ؟


مطالب مرتبط :

آیا گز اصفهان خاصیت درمانی دارد ؟

پسته در گز اصفهان چه خواصی دارد ؟

گز چرا گز شد ؟ آریا گز اصفهان


نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *