وبلاگ گز اصفهان

از طعم ها و انواع گز اصفهان چقدر اطلاع دارید ؟

بهترین گز اصفهان از طعم ها و انواع گز اصفهان چقدر اطلاع دارید ؟

انواع طعم های گز اصفهان

در کنار همه­ ی خوشگذرانی ها ، یکی از تجربیات سفر در اصفهان، خرید سوغات واز همه مهم­تر  انواع گز اصفهان است که می تواند لحظات خوشی را برای شما فراهم کند.
به هر گوشه ای از اصفهان که قدم بگذارید دنیایی از انتخاب ها برای خرید گز اصفهان پیش رویتان قرار می گیرند
و برای انتخاب مناسب تر، بهتر است هنگام سفر انواع گزی که در اصفهان که انتظارتان را می کشند، بشناسید.

حالا که صحبت از گز اصفهان شد هنگام خرید گز اصفهان با انواع مختلفی از گز رو به رو هستید که در ادامه به طور کوتاه آنها را به شما معرفی می کنیم.

بهترین گز اصفهان گز لقمه ای

گز لقمه­ ای

از رایج ترین نوع گز در اصفهان است و در مقایسه با سایر گزها اندازه کوچکتری دارد. برای درست کرن گز لقمه ­ای پس از آماده شدن گز آن را با دستگاه به قطعات کوچک و هم اندازه برش می­دهند.

گز آردی 

هر نوع گزی که در بستری از آرد نگهداری شود به گز آردی یا گلی موسوم است. آرد برای حفظ و نگهداری گز از قدیم‌الایام مورداستفاده قرارگرفته است.
وزن خالص گزهای آردی شامل وزن آرد نیست و معمولاً ۴۵۰ گرم گز در ۲۵۰ گرم آرد نگهداری می‌شود.
آرد گر آردی باید آرد سه صفر سفید با رطوبت حداکثر ۱۴ درصد باشد و ازنظر آلودگی میکروبی تحت کنترل و نظارت کارشناسان کنترل کیفی قرار گیرد.
چون آرد به‌ کار رفته دربسته ‌بندی گز آردی حرارت دهی نمی‌شود کنترل آلودگی‌های میکروبی در آن بسیار مهم است.

از عجیب­ترین و در عین حال یکی از خوشمزه ترین نمونه­ های گز است. این مدل گز به خاطر پوشش آرد روی گز شیرینی کم­تری دارد و به خاطر ریخت و پاش آن خانم­ها علاقه چندانی به گز آردی ندارند.
برای درست کردن گز آردی پس از آماده شدن گز آن را درون دستگاه ریخته و به واسطه پرس کردن آن را به شکل دایره یا مربع (بسته به سلیقه تولید کننده گز) برش می ­دهند.

بهترین گز اصفهان گز آردی اصفهان
بعد از آن گز را در بستر آرد غوطه ور کرده تا به صورت کامل گز با آرد پوشش داده شود.

گز سکه­ ای

از جمله گزهایی است که به خاطر نگهداری مشکل آن به خاطر نداشتن پوشش کم­تر در بازار دیده می­ شوند و در اصفهان بیش­تر در مراسم های عقد و عروسی استفاده می­ شوند.
برای تهیه گز سکه ­ای پس از آماده شدن گز آن را درون دستگاه ریخته و به واسطه پرس کردن آن را به شکل دایره (سکه­ ای شکل) برش می­ دهند.

گز برشی

گز برشی نیز در بازار کم­تر دیده می ­شود  و نسبت به سایر مدل­ها اندازه آن کوچکتر و مغز بسیار زیاد است.
برای تهیه گز برشی پس از آماده شدن گز  پیش از بسته بندی کردن  گز توسط دستگاه های ویژه به گونه­ ای برش داده می شود که مغز داخلش  نمایان باشد.

بهترین گز اصفهان گز شکلاتی

گز با لایه شکلاتی

پس از آماده شدن گز آن را با لایه­ای از شکلات پوشش می­دهند که علاوه بر ماندگاری بالاتر آن بدلیل استفاده از شکلات و حتی شیرخشک
طعمی متفاوت نسبت به گزهای معمولی دارد و به خاطر ارزش غذایی بالاتر و طعم خوشمزه آن در بین جوانان و کودکان طرفداران زیادی دارد.

گز انگشت پیچ

این گز به خاطر اینکه در آن هیچ گونه مغزی وجود ندارد نرم ترین نوع گز است و به راحتی با قاشق قابل مصرف است و بسیار مورد پسند سالخوردگان می­ باشد.

گز نصفُ نصف

قبل از اینکه شربت گلوکوز یا بادکا جزو فرمول اصلی گز قرار گیرد یعنی حدود ۷۰ سال پیش قوام اصلی گز با مصرف گزانگبین تأمین می‌شد.
فرمول گز نصف و نصف عبارت است از ۳۳ درصد مغز پسته ۳۳ درصد گزانگبین و ۳۳ درصد شکر و یک کیلو سفیده (در ماده خشک).

گز بیدمشکی

یکی ازگل‌های معطر طبیعت گل درختچه بید مشک است. گل‌های این درختچه که اواخر زمستان تا اوایل بهار می‌شکفد عطر و بوی خاصی دارد و بسیار فرار است.
از قدیم خلال بادام را با گل بیدمشک مخلوط کرده و چند روز نگهداری می‌کردند تا خلال بادام عطر و بوی گل بیدمشک را به خود جذب کند.

عرق بید مشک ضمن دارا بودن خواص گل بیدمشک ازنظر بهداشتی در فرآیند مطلوبتری تولید می‌شود. گز بید مشکی از ترکیب خلال معطر به بیدمشک با مغز پسته و گز تولید می‌شود.
در حال حاضر روشی برای تولید گز بیدمشک بهداشتی که عطر خوب و قابل قبولی داشته باشد و نکات بهداشتی را رعایت کند وجود ندارد.
گل بیدمشک در صورت شسته شدن بو و عطر خود را از دست می‌دهد و برای خوابانیدن با خلال بادام نمی‌توان آن را شستشو و ضد عفونی نمود.

گز شیرخشتی

شیر خشت یکی از مانهایی است که به‌صورت وحشی تولید می‌شود. این مان از گزش حشره‌ای به ساقه‌های درختچه شیر خشت بانام علمی cotoneaster melanocarpe تولید می‌شود.
تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد خوردن شرخشت بدن انسان را تا ۵۰ درصد از خطر تشعشعات اتمی ایمن کند.
در گز شیرخشتی بین ۵ تا ۱۵ درصد شیره شیرخشت در سیاه چاشنی ترکیب می‌شود. شیره این گیاه باعث ایجاد خنکی در دهان می‌شود و گرمی گز را کاهش می‌دهد.


بهترین گز اصفهان

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *